Elektronik Ehliyet Sınavı e-Sınav Nedir?

Elektronik Ehliyet Sınavı e-Sınav Nedir?

Ehliyet E Sınav

e-Sınav yani elektronik ehliyet sınavı şimdilik bazı illerde uygulanan bir ehliyet sınav çeşididir. İlinizde uygulanıp uygulanmadığını öğrenmek için sürücü kursunuza sorabilirsiniz. Teorik sınava göre daha pratik olan e-Sınavı teorik sınavdan ayıran en önemli özelliği ise sonuçların sınav çıkısında size verilmesidir.

e-Sınav Tarihleri

Teorik sınavda olduğu gibi e-Sınav için de başvuru yapılmalıdır. Pozitif tarafı başvuru yaptıktan sonra uzun süre beklemenize gerek kalmadan sınava girebilmenizdir. Eğer e-sınava girip başarısız olursanız en erken 15 gün içerisinde tekrar başvuru yapmalısınız. En son girdiğiniz e-Sınavdan sonra 1 ay süre içinde e-Sınava girmezseniz 1 hakkınız yanmış oluyor.

e-Sınav Sonuçları

Yazının başında belirttiğimiz gibi e-Sınavın sonuçları sınavınız biter bitmez açıklanıyor.Size bir belgeyle veriliyor.

e-Sınav Ücreti

Teorik sınav gibi e-Sınavın ücreti de 93 TL’dir. Ücretin nasıl ödeneceği hakkında sürücü kursunuzla görüşmenizi öneririz.

e-Sınava Girmek İçin

e-Sınava girmek için sürücü kursunuzun teorik eğitimini bitirmeniz gerekiyor. Eğitiminizi tamamladıktan sonra e-Sınava girebilirsiniz.

e-Sınav Giriş Hakkı

e-Sınava 4 kez girebilirsiniz. Eğer başta e-Sınava başvuru yaptıysanız teorik sınava giremezsiniz. Teorik sınava girebilmek için 4 hakkınızı bitirmelisiniz. Fakat başta teorik sınava girip sonradan e-Sınava girebilirsiniz.

e-Sınav Tarihi Değiştirme

e-Sınav başvurusu yapıp başvurunuz onaylandıysa en az 3 gün öncesinden e-Sınav tarihinizi değiştirebilirsiniz.

e-Sınav Soru Dağılımı ve Sınav Süresi

e-Sınavdaki soru dağılımı aşağıdaki tablodaki gibidir. Fakat sınav süresi 45 dakikadır.

Konu Soru Sayısı
İlk Yardım 12
Trafik ve Çevre 23
Araç Tekniği 9
Trafik Adabı 6

e-Sınav Direksiyon Sınavı Tarihi

Eğer e-Sınavdan başarılı olduysanız direksiyon sınavına girebilirsiniz. Kesin bir süre belirlemek yanlış olur. Direksiyon sınavı tarihi için sürücü kursunuzla görüşmenizi öneriyoruz.

e-Sınava Girerken

e-Sınava girebilmek için sürücü kursunuzdan giriş belgesinizi almayı unutmayın. Sınava girerken giriş belgenizi ve kimliğinizi yanınızda bulundurun. Cep telefonu, hesap makinesi gibi elektronik aletler getirmeyin. Sınav yerinize erken gitmeniz sizin yararınıza olacaktır.

e-Sınavda Başarılı Olmak İçin

e-Sınavda başarılı olabilmek için 50 soru içerisinden en az 35 soru yapmalısınız. Yani 100 puan üzerinden en az 70 puan almalısınız.

e-sınava çalışmak için çıkmış ehliyet sınav sorularınızı çözebilirsiniz. Sitemizde bulunan çıkmış ehliyet sınav sorularını buraya tıklayarak çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.