A, A1 ve A2 Motosiklet Ehliyeti Kursu

Motosiklet Kursu


Son zamanlarda en çok tercih edilen ehliyet türlerinden olan a2 ehliyeti (Motosiklet ehliyeti) almak isteyenlerin yapması gereken Başkent Sürücü Kursuna gelerek buradan bilgi almaları olacaktır. Özellikle son yıllarda ciddi farklılıkların yapıldığı bu ehliyet türü için başvuru sırasında sizlerde istenecek olan belgeler ve benzeri evraklar için sürücü kursumuzdan bilgi alarak bu konuda sizlere Motosiklet ehliyeti alma yolunda bir adım atma fırsatını bulmuş olacaksınız.
Motorsiklet eğitimlerinde kursunuzun size vermesi gereken 12 saat direksiyon eğitiminizi kursunuzdan istemeyi unutmayınız.
A Motosiklet Ehliyeti
A sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 600cc ve üzeri motorlar için alınması gereklidir. Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2'yi geçen iki tekerlekli motorsikletleri kullanacaklara verilir.
A Motosiklet ehliyeti alma yaşı:
A sınıfı sürücü belgesi sepetli veya sepetsiz güç sınırı olmaksızın tüm iki ve 3 tekerlekli motosikletleri kapsamaktadır.
A sınıfı motosiklet ehliyeti almak için 24 yaşını bitirmiş olmak ya da iki yıllık A' sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.
24 yaşından büyük olanlar için başka bir ehliyet sınıfından ehliyet sahini olma şartı aranmaz.
A1 Motosiklet Ehliyeti
A1 sınıfı sürücü belgesi silindir hacmi 125 santimetreküpü, gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
A1 Motosiklet ehliyeti alma yaşı:
A1 düz vites ve A1 otomatik vitesli olarak iki şekilde düzenlenmiştir.
Düz ve Otomatik vitesli sınıfın kullanımını da kapsamaktadır.
Otomatik vitesli sınıfın sadece otomatik sınıf araçları kullanmak için geçerlidir.
A1 sınıfı motosiklet ehliyeti almak için 16 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.
A2 Motosiklet Ehliyeti
A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı (47HP) ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir.
A2 Motosiklet ehliyeti alma yaşı:
A2 düz vites ve A2 otomatik vitesli olarak iki şekilde düzenlenmiştir.
Düz vites otomatik vitesli sınıfının kullanımını da kapsamaktadır.
Otomatik vitesli sınıf sadece otomatik sınıf araçları kullanmak için geçerlidir.
A2 motosiklet ehliyeti almak için 18 yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.